Napsal Vašek Datum 23. června 2026 Čtení ti zabere 5 min Elektrokola

Když aktualizace nepozná vlastní baterii: Avinox si uřízl ostudu těsně před Eurobikem

Dnes oficiálně startuje největší cyklistický svátek roku – veletrh Eurobike. DJI tam má s Avinoxem políčeno na obří show a upevnění pozice technologického krále na trhu e-MTB. Jenže místo bouchání šampaňského se teď v softwarovém oddělení pravděpodobně hromadně potí krev. Poslední týden, a hlavně uplynulé dva dny, se totiž na fórech a sociálních sítích neřeší nic jiného než jeden zpackaný update.

Pokud vám na displeji vašeho biku vyskočila červená stopka s hláškou „Bike Motor Power Cut Off – Non-Official Battery“ (chyba 0x27030021), nejste v tom sami. A ne, nikdo vám v noci nevyměnil baterku za fejk z tržnice. To jen Avinox v praxi předvedl, jak dokáže softwarový bug udělat z prémiové rakety drahé těžítko.

Paradox jménem Amflow a klid na českém písečku

Co je na celé téhle kauze nejvíc ironické? Podle hlášení z diskuzních fór a facebookových skupin se tento problém zdaleka nejvíce děje na kolech značky Amflow. Ano, čtete správně – na té samé značce, kterou DJI samo stvořilo jako svou výkladní skříň a dvorní platformu pro motor Avinox. Člověk by čekal, že u vlastního „domovského“ biku bude mít DJI softwarovou kompatibilitu ohlídanou na 120 %. Jak se ukazuje, kovářova kobyla chodí bosá a digitální paranoia postihla nejvíc jejich vlastní rodinu.

Na druhou stranu můžu přihodit i jednu osobní, o dost pozitivnější zkušenost. Já sám jako majitel Crussisu jsem na tuhle chybu zatím nenarazil. Update u mě proběhl hladce, systém se tváří spokojeně a bike šlape dál bez protestů. Zdá se, že české rámy si s asijskou elektronikou v tomto konkrétním případě rozumí o něco stabilněji než originální Amflow sestavy. Ale raději to hned jdu zaklepat na nejbližší strom v lese.

Když digitální paranoia zvítězí nad zdravým rozumem

DJI v sobě zkrátka nezapře své droní geny. Do oběhu pustili drobnou aktualizaci aplikací a firmwaru, která měla pravděpodobně zpřísnit ochranu proti neautorizovaným zásahům do napájení. Výsledek? Systém je teď tak přecitlivělý, že při sebemenším zakolísání komunikace na datové sběrnici (třeba po tvrdším dopadu na trailu nebo prostě jen tak z plezíru po zapnutí) nekompromisně odřízne motor od šťávy.

Tohle zkrátka Avinox absolutně nevychytal. Je celkem vtipné, že zatímco mechanicky ten motor funguje brutálně, celé kolo vám zničehožnic paralyzuje pár řádků špatně napsaného kódu.

Malé rýpnutí do e-bikerů: Tuhle diskuzi schválně neukazujte zastáncům klasických analogových kol. Ti by se nám teď vysmáli do obličeje. Kdybychom totiž šlapali čistě „za své“, žádný DRM systém nám svaly kvůli chybějícímu digitálnímu podpisu neodpojí. Maximálně by nás chytila křeč.

První pomoc: Jak tenhle digitální nesmysl obejít?

Nechci celou situaci zlehčovat, pro lidi na trailech je to k vzteku. Než DJI vydá oficiální opravný hotfix (a věřte, že na něm teď makají dnem i nocí, protože mít tuhle hlášku na testovacích kolech přímo na Eurobiku je gigantická PR katastrofa), komunita objevila dva provizorní recepty, které většinou zabírají:

Výhled do budoucna: Snad už si dají pozor

Avinox je pořád skvělý pohon, ale tenhle týden dostal facku, kterou potřeboval jako sůl. Ukazuje to, že i technologický gigant může narazit na dětské nemoci, pokud začne cyklistiku až moc svazovat přísným korporátním softwarem.

Věřím, že příště už si DJI tohle pohlídá a novou verzi firmwaru pořádně otestuje v reálném terénu dřív, než ji bezhlavě pustí mezi lidi. Sledujeme situaci dál, a jakmile se objeví finální aktualizace, dáme vědět!

Jak jste na tom vy? Chytli jste v posledních dnech tuhle hlášku, nebo vaše e-MTB prošlo updatem bez ztráty kytičky? Napište do komentářů.

Vašek

2 komentáře: “Když aktualizace nepozná vlastní baterii: Avinox si uřízl ostudu těsně před Eurobikem”

  1. Jasnačka že som schytal.
    Crussis e-full 11.11
    Zvyčajne niekoľkokrát za sebou, zatiaľ mi stačí vypnúť a zapnúť bike a zmizne to. Dosť ma to prekvapilo.

  2. Mám ten istý problém na Crussis e-full 11.11.
    Objaví sa hlásenie vypnem a po cca 5 minútach zapnem a hlásenie zmizne.
    Potom o pár hodín vyskúšam znova a hlásenie sa objaví znova. Je to flustrujuce a to mám bike týždeň nový!!!
    Ako ďalej postupovať?!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *